دورششمموضوعاتنوشت افزار

o       نوشت افزار به مثابه کالا و ابزار؛

نوشت‌افزار یا لوازم تحریر به مجموعه گسترده‌ای از ابزارهایی گفته می‌شود که برای نگارش، نقاشی یا ترسیم به کار می‌روند که شامل سه حوزه اصلی: دانش‌آموزی و لوازم مدرسه، دانشجویی و لوازم هنری، اداری و مهندسی است و بیشتر آنها به بخش دانش‌آموزی مربوط است که شامل دفترهای تحریر و مشق و دفترهای فانتزی، جامدادی، کیف و کوله پشتی، خط کش، مدادها و مدارنگی، پاک کن، مدادتراش، ماژیک، روان‌نویس، مدادنوکی (اتود)، ظرف غذا، قمقمه و لیوان، گیره و نگه‌دارنده، جلد چسبی، مداد و لوازم رنگ‌آمیزی (پاستل، گواش، آبرنگ و مدادشمعی) و محصولات جانبی و فانتزی مثل کاغذ کادو، برچسب و استیکرها و بسته های کمک آموزشی مثل خمیربازی ها و ابزارهای دوخت و دوز هستند.

نوشت‌افزار و لوازم‌التحریر، یک وجه ابزاری دارد که باید به استاندارها و اصول بهداشت و سلامت در تولید آن توجه شود. و از جنبه ابزاری کیفیت و راحتی در کاربرد داشته باشد. امروزه با پیشرفت علم بسیاری از لوازم التحریر دستخوش تغییرات زیادی شده است. بسیاری از نوشت افزار به راحتی مورد استفاده قرار می گیرند و کار را برای همه ما بسیار راحت کرده اند.

o       نوشت افزار به مثابه کالای فرهنگی؛

علاوه بر پیشرفت لوازم التحریر ظاهر آنها نیز بسیار جذاب شده و با ظاهر فانتزی و زیبا همه را ترغیب به کسب علم می کنند. این ابزارها معمولا مجال خوبی برای ارائه تصاویر پیام ها و نشانه ها هستند که اغلب پیام ها و تصاویر تبلیغاتی شرکت های سازنده یا کگانی های تولید انیمیشن و کارکترهای محبوب کودکان هستند. این تصاویر تاثیر بسیار زیادی بر فروش محصولات می گذارد و به نوعی این دسته از محصولات را به رسانه تبدیل کرده است. اما تصویرها و نقش‌هایی که بر این ابزارها ارائه می شوند مهم هستند که از وجوه رسانه‌ای آن بررسی و ارزش گذاری می شود. نقوش و تصاویر ارائه شده بر روی این ابزارها بر ذهن و روان دانش‌آموزان تاثیر بسیاری می گذارند. هر نقشی حاوی پیام و ارزش هایی است که به طور ناخودآگاه بر ذهن ماندگار می شود و مفاهیم و معناهای مستتر در آن را منتقل می کند.

طرح‌ها و کاراکترهای خارجی بخش قابل‌توجهی از بازار نوشت‌افزار کشور را اشغال کرده‌اند. بخش اندکی از کاراکترها در اختیار مفاهیم ایرانی اسلامی و بومی هستند. نوع ارائه این تصاویر بسیار مهم است که طیف مخاطب کودک آن را بپذیرد با آن ارتباط برقرار کند و حتی جایگزین کاراکترها و تصاویر خارجی بکند.

نوشت‌افزار و لوازم‌التحریر، گروهی از ابزارهایی است که برای نوشتن، ترسیم و یا نقاشی کردن کاربرد دارند. ممکن است این نوشت افزار توسط کودکان در مهدکودک، دانش آموزان در مدرسه، دانشجویان در دانشگاه، کارمندان در ادارات و موسسات، هنرجویان در آموزشگاه های هنری و ... استفاده شود. این ابزارها دارای وجه رسانه‌ای هستند و معمولا حاوی تصاویر، نقوش و نمادهایی هستند که علاوه بر جنبه زیبایی شناختی آن دارای پیام ها و معناهای ارزشی و فرهنگی هم می باشند.